ושלא תהיה כאן שום טעות

בחירת מתווך מתאים היא משימה מאתגרת.
הכירו את ערן דרורי שמגיל צעיר הפך להיות כוכב בתחום.

מתוך:

לא אחת קורה שאתה מעוניין למכור נכס שבבעלותך, מגיע להבנות לגבי כל הפרטים המהותיים של העסקה עם קונה, כן זה שכבר זמן רב עושה מאמצים למצוא את דירת חלומותיה של אשתו, ומה הלאה? שניכם, מרוצים עד מאושרים, פונים לעו"ד על מנת לחתום על החוזה. האקט שנראה קטן, טבעי ופורמלי לסגירת העסקה.

אלא שברגע האחרון ובאופן בלתי צפוי, צצות בעיות שונות ומגוונות. בעיות שאם שניכם הייתם מודעים להן מראש ופותרים אותן, החוזה היה נחתם מהר ובלי עיכובים, וכל הצדדים היו יוצאים ממעמד החוזה ללא מפחי נפש מיותרים.
מטרתם של הטיפים הקטנים הבאים לקדם אתכם לקראת העסקה הבאה שלכם.

הדגש הוא הכנת שיעורי בית וכל הבירורים המקדימים כמו שצריך ומראש, ובסופו של יום – לחסוך לכם זמן רב ועוגמת נפש:

1

בדקו נסח טאבו, וודאו שהנכס נקי מהערות אזהרה, מעיקולים ומחובות. וודאו ששם הבעלים בנסח תואם את הבעלים במציאות, לרבות בדיקת מספרי תעודות הזהות. בדקו בעירייה שהנכס נקי מכל חריגת בנייה כלשהי ואתם, הקונים, אינכם צפויים לשלם היטל השבחה.

2

אם יש לנכס זכויות הרחבה, וודאו שהמוכר מודע להיטל ההשבחה שעליו לשלם על מנת שלא יהיו אי הבנות ואי הסכמות על התשלום שלו.

3

סכמו ביניכם מראש ועוד לפני הפגישה אצל עורך הדין, את כל תנאי העסקה: מחיר, מועד פינוי, פריסת תשלומים ותכולה של דברים שנשארים בדירה (אם נשארים).

4

דאגו לראות בעיניים את ההצמדות של הנכס (מחסן, חנייה, גג, חצר). דאגו מראש להוציא את מסמכי הבית המשותף, לרבות תשריט בניין מהטאבו. אל תסמכו על דברים שאמרו לכם או הבטיחו לכם.

5

אם הנכס כבר הורחב, חשוב שתוודאו שיש לו היתר מתאים (טופס 5).

6

אם הנכס יושב על קרקע שלא עברה חלוקה מסודרת ואין לנכס תת חלקה, חובה לבדוק שבין כל בעלי הזכויות הרשומים על גבי הנסח קיים הסכם שיתוף – לרבות תשריט חתום אשר מייחד כל דירה לבעלים ספציפי.

7

אם על הנכס רובצת משכנתא, פנו לבנק המלווה לקבל אישור יתרה עדכני לסילוק. זאת, על מנת שתוכלו להגיע לפריסת תשלומים מתאימה מבחינתכם, ותדעו עם כמה כסף אתם נשארים "ביד". הכל, במטרה להתקדם לעסקה הבאה שלכם.

8

אם אתם נדרשים לקחת משכנתא לצורך מימון העסקה, פנו לכמה בנקים. בצעו סקר שוק מקדים וקבלו אישור עקרוני לקבלת משכנתא ותמונת מצב לגבי גובה ההחזר החודשי שלו תידרשו. המטרה: לסדר ולתכנן את המצב הכלכלי שלכם בעתיד.